Kako napraviti panele za zvucnike

Sam svoj majstor ...

Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la eyeshadow » 11 ožu 2010, 01:24

Pala mi ideja da stavim tutorial kako san si radia panele u svome bivsen punticu... :D
Ovako,od kompletnog materijala vam treba:
-Klamarica
-krep traka (moze i obicni selotejp)
-rukavice
-malo kartona
-ravnalo
-šestar (za krug)
-flomaster
-škare
-tkanina
-drvo
-ubodna pila
-razni brus papiri (suhi i vodobrusni)
-kemipol set
-kit
-malo vremena :)
Prvo bi se isprica zbog toga sta su neke slike slikane sa losin mobitelon... :?

Za pocetak bi trebalo napravit šablone od kartona po kojima cemo kasnije radit elemente od drva.
slika
slika

Nakon sta je to sve precizno napravljeno,sve rastavljamo opet na proste faktore i uzimamo mjere za drvene elemente...
Kad su elementi napravljeni od drva izgledalo je ovako:
slika
slika
Ring je prije montiranja pobrusen sa vanjske strane da (brus papir grubi cca p 80) bi tkanina bolje legla po površini i da bi oblik bia obliji.
Isti je postavljen u ovakvon položaju zbog toga da kad ga se montira,zvucnik gleda prema gore,tj. da svira prema glavi...

Kad smo to sve napravili bacamo se na presvlačenje.Trebala bi se koristiti tkanina koja je rastezljiva da bi se mogla lijepo nategnut preko cijelog kostura.Ja san koristia zenske hulahopke :D :D jer se najbolje rastezu.
Jednostavno je nategnemo preko kostura i sa donje strane zaklamamo i provjerimo ima li igdje kakvih nabora i po potrebi ih ispravimo.

Sad na red dolazi stakloplastika.U KEMILAKA u splitu san kupia set *KEMIPOL*.To je set koji u sebi sadrzi sve sta van triba da bi napravili panel: mjericu,kist,smolu,utvrđivač i mat.S 1 seton san napravia 1 panel,znaci za 2 panela nam trebaju 2 seta.Moji paneli su bili za 16-ice dimenzija nekih cca 18cm širine i 25cm dužine.Kemipol set u kemilaka košta ne više od 60 kn.

***********************************
Zamiješamo utvrđivač sa smolom i nanosimo kistom to tkanini tapkajućim pokretima,počevši od ringova na koje će se montirat budući zvučnici,i na smolu se lijepe listići mata(ja san prije svega mat izreza u manje komadiće i stanjia ih da se lakše mogu oblikovat po tom obliku po kojen radin).
Znaći brzinski natapkate sloj smole,pa u tu smolu isto tapkate (utiskujete)komadice mata dok se oni ne stope sa površinom hulahopke :D :D .
Napravite više slojeva (ja san ih ima oko 4-5) i pustite da se osuši (ja pustia preko noći)
Ujutro imate ovakav produkt:

slika
slika
slika

Nakon toga smo odstranili višak fiberglasa sa ubodnom pilom (preporucia bi onu sta pila pod kuten jer je mene u ovoj sitaciji spasila) :

slika
slika

Nakon toga je sve fino pobrušeno i pripremljeno za kitavanje sa gradacijon cca p120 do p300. OBAVEZNO KORISTITE RUKAVICE!!!!!! Inace ce vas svrbit ruke od brušenja nekoliko dana ko mene tukca! :mrgreen:

slika
slika
slika
slika

Nakon šta je to napravljeno bacamo se na kitavanje..Kit bi moga u pravilu bilo koji ali ja bi preporucia soft kit jer se tako jednostavno oblikuje i gušt van je radit sa njin.Sa onin obicnin kiton bi bia problem izvest ovako oble povrsine pravilno a da ne puknete na zivac,pa je stoga moja preporuka SOFT KIT.
Nakon toga postupak manje vise svi znate,da li hoćete tapecirat panel ili ga obojat..Ako je izbor pa na tapeciranje..onda se stavljamalo spužvice i preko nje se presvlači tkanina i zaklama po donjoj plohi.
Ako je izbor bojanje(moj izbor) onda standardna procedura: šprickiti,fileri,vodobrusni papiri (ja koristia od p600-p1000). rezultat:

slika

Nakon toga se opet brusilo sa vodobrusnim papirom i nanijela se boja (plava,muška :) ) :

slika
slika

I za kraj se stavlja lak da dobijemo sjaj:

slika
slika

Jos jedna slikica da vidite kako se to uklopilo u interijer mog bivšeg pokojnog Puntića :

slika


Da odma pobijem moguće teorije od nekih entuzijasta: ovo je doduše malo mala litraža za zvučnik ovakvih dimenzija i snage (nekih cca 3l),ali mene to nije brinulo iz razloga šta mi nije potreban nikakav kick iz vrata jer me iz portapaka trese živih 1000 rms iz jedne 38-ice,tako da se taj kick u vratima uopce ne bi osjetia. :D
DA ZAKLJUČIMO : Uz malo truda i para vrlo efektan panel zanimljivog oblika.Za one koji ne zele stvari da su jednostavne i da budu originalni...hehehe
Potrosija san sve ukupno ne preko 50e......
Nadan se da van se svidilo i da san mozda nekoga potaka da se i sam okusa u ovon iznenađujuce jednostavnon pothvatu... ;) ;)
Avatar
eyeshadow
1.6 16v
 
Postovi: 127
Pridružen/a: 14 sij 2008, 04:12
Lokacija: ST

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la DarioGTI » 11 ožu 2010, 11:07

svaka cast!! odlicno je ispalo!! :)
140.7dB - nekad bilo, pričalo se...
Avatar
DarioGTI
2.0 16v
 
Postovi: 1153
Pridružen/a: 10 sij 2009, 16:26
Lokacija: Osijek - Tenja

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la DanielST » 11 ožu 2010, 12:50

To je DIY. Hrpetina slika. Imam osjecaj da gledam video ako malo brze vrtim. :mrgreen:
Kad pogledas koliko je ispalo odlicno, efektno i originalno, usudim se reci da je trosak od 50ak € zanemariv.
Thumb up!
Avatar
DanielST
Admin
 
Postovi: 1244
Pridružen/a: 18 pro 2007, 01:25
Lokacija: Kaštel Štafilić

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la Raze » 11 ožu 2010, 17:44

hehee ovo ce meni jako dobro posluzit kad uhvatim vremena i skupim para,tnx eyeshadow
new thinking new possibilities
Avatar
Raze
1.8 16v
 
Postovi: 322
Pridružen/a: 28 tra 2009, 19:41
Lokacija: Crikvenica/okolica

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la eyeshadow » 12 ožu 2010, 02:50

Hehe..Pa to je i bit DIY-a,da pomogne i potakne.. :D
Jos bi napomenia da postoji alternativa za malu litrazu u ovon slucaju,ova zadnja ploha ("baza" panela koja je jedina ravna) se skine i napravi se otvor u panelima vrata tako da se povecava litraza za velicinu vrata.
Avatar
eyeshadow
1.6 16v
 
Postovi: 127
Pridružen/a: 14 sij 2008, 04:12
Lokacija: ST

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la galeb » 14 ožu 2010, 16:46

joooj, prebolesno :D :D :D

Ako budem nesto probavao cu raditi po tvome tnx :D
galeb
1.8 16v
 
Postovi: 202
Pridružen/a: 15 pro 2009, 14:57
Lokacija: Rijeka

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la bees » 09 tra 2010, 15:06

odlican diy....ja cu se sad ubrzo uputit u radove takđer pa me zanima nekoliko stvari.... znaci kakoodredit koli je volumen tog panela za npr 13'' i kako si to usarafio u vrata ??? hvala
slika
Avatar
bees
1.6 16v
 
Postovi: 147
Pridružen/a: 28 sij 2010, 19:46
Lokacija: Zagreb,centar

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la eyeshadow » 12 tra 2010, 10:12

tesko da ces moc precizno izmirit litrazu na ovon obliku,ali ako si bas pacijent,mos nekakvu vrecicu napunit vodon pa stavit unutra da vidis od oka kolika je litraza. :D
A ja san ih zavida u vec postojece rupe od prijasnjeg panela samo san probusia jos jednu rupicu s gornje strane i uvatia sa sarafon i maticon.
Avatar
eyeshadow
1.6 16v
 
Postovi: 127
Pridružen/a: 14 sij 2008, 04:12
Lokacija: ST

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la nedo » 12 tra 2010, 10:26

mozes izmjerit tako da stavljas male komadice stiropora
jel` te baca?
Avatar
nedo
2.0 16v
 
Postovi: 539
Pridružen/a: 21 stu 2009, 09:54
Lokacija: kaštel stari/texas

Re: Kako napraviti panele za zvucnike

PostPostao/la hrđa-tg » 12 tra 2010, 10:57

bees je napisao/la:odlican diy....ja cu se sad ubrzo uputit u radove takđer pa me zanima nekoliko stvari.... znaci kakoodredit koli je volumen tog panela za npr 13'' i kako si to usarafio u vrata ??? hvala


formula volumena i riješi sam ;) samo izmiri još visinu
Avatar
hrđa-tg
2.5 v6
 
Postovi: 1652
Pridružen/a: 18 ruj 2008, 11:15

Sljedeća

Natrag na DIY



Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

cron