Polica za zvucnike - sa nagibom

Sam svoj majstor ...

Polica za zvucnike - sa nagibom

PostPostao/la DarioGTI » 06 sij 2010, 23:33

DIY izrada zadnje police za zvucnike sa nagibom zvucnika prema kabini

pacijent: MOJA Dacia SuperNova (5 vrata, polica se moze izvadit), zvucnici su bili 6x9"
(slike se nalaze na dnu posta)
potrebno je:

materijal
-MDF daska(debljina do 2cm, ne ispod 1.5cm)velicine police koju cete izradivat i jos oko 1m2 za krugove tj nosace zvucnika)
-Fiberglass platno/mata, smola 1kg, ubrzivač 0.1L
-srafovi za drvo(znaci sa grubim navojem)
-ljepilo za drvo aka drvofix
-platno(po mogucnosti rastezljivo)
-git za plastiku(a moze i obicni git za lim)
-šmirgl papir(P100 i P200 i P300)
-plastic primer u spreju
-boja za policu u spreju(metalic ili koju vec zelite)
-bezbojni lak za sjaj i zastitu
-najlon(da stavite ispod prostora gdje cete izvest sve ovo ako bi smola curila)

alat
-skare(krojacke)
-ubodna pila
-plasticne rukavice(vise parova, najjeftinije)
-cetke za bojanje(vise komada, najjeftinije)
-hefterica
-busilica, borer 3ca i 6ica
-brusilica(flexerica)
-posuda za mjesanje smole i ubrzivaca
-nesto tipa sarafciger da mjesate smolu i ubrzivac
-metar
-flomaster


najbolje je raditi ovo u garazi, ja sam radio na nekih 15C(bolje je toplije)

krenimo!

pretpostavit cemo da imate vec podlogu tj policu po kojoj cete ovo radit, znaci od MDF ploce izrezete oblik po dimenzijama za plocu.
Ploca mora cvrsto stajati u svom lezistu jer tada je bass bolji.
Od MDF ploce izrezete(sa ubodnom pilom) krugove za zvucnike promjera samog zvucnika, znaci kod mene je slucaj 6x9", ja sam rezao tako sto sam uzeo zastitnu mrezicu zvucnika i prislonio ju na MDF i flomasterom obcrtao kruznicu.
Izrezete 14 krugova(moze i manje a moze i vise, sve zavisi koliko zelite nagiba i koliko je dovoljno da zvucnika ne dodiruje policu)
Zatim izrezete unutarnji dio tih "jaja" ili krugova(zavisi za koji promjer zvucnika radite), tako sto cete sa busilicom i debljim borerom zapocet unutar nosaca sa jednom rupom, a zatim sa ubodnom pilom nastaviti praviti kruznicu.
isprobajte dali zvucnik pase u kruznice(kao mali test).
kada izrezete 14 komada(ili koliko vec zelite), poslazete pola na jednu pola na drugu stranu.
zaljepite 7 krugova sa jedne strane i 7 krugova sa druge strane(drvofix, a mozete i ojacati nosace sa tankim a dugim srafovima, grubi navoj za drvo)
tada rezete kut/nagib po kojem zelite da zvucnici stoje(ja sam rezao po kutu po kojem stoji zadnje staklo)
uvjerite se da zvucnik stoji kako treba, i da ne dodiruje policu!
sada kad ste zaljepili nosace i izrezali nagib/kut, slijedi njihovo fiksiranje na policu.
to cete napravit tako sto cete metrom izmjerit najprije sredinu police, zatim to podjelite na 2 dijela, zatim napravite jednostavan + po tom kvadratu i naci cete centar, tada ce biti jednostavno odredit centar za nosace.
flomasterom oznacite 4 mjesta za srafove koji ce drzati nosac(posebno lijeva i posebno desna strana)
zatim sa busilicom probusite ta mjesta, i zasarafite 4 sarafa/grubi navoj za drvo) koji ce cvrsto drzati nosac.(isto tako drugu stranu)
u centru nosaca probusite rupu za kablove zvucnika(L i D strana)
sada se uvjerite da zvucnici i nosaci stoje cvrsto, da nema klimatanja i slicnih stvari(zvucnike nemojte jos pricvrstit za nosace)
::sada slijedi priprema za fiberglassiranje
uzmite platno i prebacite ga preko cijele police, neka sa svake strane viri platna po 10cm
sve to fino naspanujte i utegnite, NE smije biti nabora na platnu jer ce se to sve kasnije vidjet na fiberglasu i trebat ce vam jako puno truda da to sakrijete.
uzmite heftericu i krenite od krugova nosaca, sve fino zaheftajte sa po 0.5cm(mozete i gusce) razmaka izmedu "heftova"
kada ste zaheftali nosace, krenite heftati rubove platna sa donje stranje police. isto tako razmak po 0.5cm(moze i gusce)
opet kazem, NE smije biti naborano.
sada ste dobili buducu formu za vasu policu.
::sada ide igrancija sa fiberglassom
uzmite fiber platno i izrezite ga na komade sa kojima vam je lako rukovati dok ih mazete smolom. ja sam rezao prosjecno na 20x5cm, sve zavisi kako vam bude islo, ali manja velicina platna-lakse se radi
uzmite smolu i istresite je u neku kanticu ili nesto slicno (radite sa manjim kolicinama . po 0.25-0.35L) i dodajte ubrzivac(NE preko 5% na kolicinu smole jer se moze zapalit, ja sam stavio osjetno preko 5% i nis se nije desilo)
sve to dobrooooo pomjesajte
sada uzmete rukavice, cetku, i komad fiber platna i pocnite sa fiberglassiranjem(onaj dio di su rupe za zvucnike nemorate fiberglassirat)
nabacite 1. sloj i pricekajte da se dobro osusi(ja sam to radio par dana, tj ostavim da se susi preko noci), bacite cetkicu jer vise nije ni za sta.
nabacite 2. sloj i cekajte sa se osusi(opet preko noci), i ova cetkica je sad gotova...
napravite barem 2 sloja(ja sam radio 2 sloja) a mozete i vise ako zelite, ali nema potrebe.
kada stavljate smolu, NE smije biti zracnih mjehurica jer ce vam na tim mjestima vjerojatno pucat boja kasnije, zato ih odma utapkajte sa cetkom dok je svjeze.
::pripreme za farbanje(a mozete i staviti nekakvo platno preko toga, tipa skaj ili nesto slicno, ako ne zelite farbat)
sad kad se sve osusilo slijedi gitovanje.
ja sam koristio git za plastiku tzv"BumperFix) org je zamisljen za prepravke branika i slicnih stvari ali eto odlicno sluzi i za ovo....
mozete koristit i obicni git za lim, samo sto se on sporije susi....
cijelu policu fino pregitate(donji dio nemorate jer se ne vidi), i ostavite da se osusi
zatim uzmete šmirgl papir P100 i predete prvi put cijelu policu
ako imate povecih bora ili je nejednoliko gitovano, stavite jos jedan sloj gita, cekajte da se osusi, pa predite cijelu policu sa P100, P200, i P300.
sada biste trebali imati jednu finu povrsinu preko cijele police, te je ona spremna za farbanje.
sada uzmete Plastic Primer i prijedete cijelu policu 1. put sa njim, ostavite da se osusi.
uzmete zatim auto-lak u boji po zelji(boja auta npr) i predete cijelu policu jednoliko, cekajte da se osusi i tako jos 2 puta(sveukupno 3 puta)
poslje boje slijedi farbanje sa bezbojnim lakom za zastitu i sjaj, i prijedete cijelu policu 3 puta(zavisi koliko zelite sjaja, ali 2-3 puta je normala)
zatim izrezete rupe u platnu gdje trebaju doci zvucnici, sa brusilicom odrezite visak fibera po rubovima police.
____________
i to je to!!


sada imate svoju DIY policu za zvucnike koja svira u smjeru kabine, ludoo zar ne ?!?!

u slucaju bilo kakih nejasnoca, slobodno pitajte!
zao mi je sto nisam u prilici slikat svoju policu, ali evo cim budem mogao tj nabavio fotoaparat slikat cu je!

EVO SLIKA

imam samo slike od gotove police(tj nije gotova jer jos nije prefarbana)

slikaslikaslikaslikaslikaslika

tu se vidi ono sto jest: polica, nagib zvucnika, sarafi nosaca, rupa za zicu :) :arrow:
Zadnja izmjena: DarioGTI u/na 13 sij 2010, 15:08, ukupno mijenjano 1 put/a.
140.7dB - nekad bilo, pričalo se...
Avatar
DarioGTI
2.0 16v
 
Postovi: 1153
Pridružen/a: 10 sij 2009, 16:26
Lokacija: Osijek - Tenja

Re: Polica za zvucnike - sa nagibom

PostPostao/la 1mario1 » 07 sij 2010, 09:17

samo slike fale još :( ;)
slika
Avatar
1mario1
Moderator
 
Postovi: 1293
Pridružen/a: 21 svi 2009, 12:00
Lokacija: Trogir

Re: Polica za zvucnike - sa nagibom

PostPostao/la DanielST » 07 sij 2010, 21:24

Da, slike obavezno!
Hocu vidit sto radim pa cu se tek onda upustiti u to. ;)
Tekst je ok i podrzavam svaki DIY maximalno, al' zbilja nebi bilo lose da je svaki veci korak popracen slikom.
Uputa onima koji se ubuduce upuste u projekt: OBAVEZNO imati fotoaparat kraj sebe!! ;)
Avatar
DanielST
Admin
 
Postovi: 1244
Pridružen/a: 18 pro 2007, 01:25
Lokacija: Kaštel Štafilić

Re: Polica za zvucnike - sa nagibom

PostPostao/la DarioGTI » 13 sij 2010, 15:09

eno stavio sam slike od DIY police..... nalaze se na dnu posta...

nije jos gotova, ali sad znate tocno kako to izgleda :twisted:
140.7dB - nekad bilo, pričalo se...
Avatar
DarioGTI
2.0 16v
 
Postovi: 1153
Pridružen/a: 10 sij 2009, 16:26
Lokacija: Osijek - Tenja


Natrag na DIY



Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

cron