Izrada kalupa

Sve vezano za limariju, prerade ...

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la nivoST » 07 sij 2009, 01:49

pogodija iz prve
smola rulz
kad narastem bit ću TDI... 8))
Avatar
nivoST
1.8 16v
 
Postovi: 244
Pridružen/a: 12 tra 2008, 04:48
Lokacija: split

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la DanielST » 07 sij 2009, 13:19

Maniac je napisao/la:čime se onda tak kalup puni... stakloplastika ili šta... modovi sorry na OT


Nije nuzno OT. Izrada kalupa je tema pa se komodajte slobodno. ;)
Avatar
DanielST
Admin
 
Postovi: 1244
Pridružen/a: 18 pro 2007, 01:25
Lokacija: Kaštel Štafilić

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la zoki-kizo » 27 srp 2009, 10:38

postupak ti je sljedeci!

uzmaes najlonsku foliju te zamotas branik od kojeg hoces napraviti kalup,najbolje ti je folijom zato sto kasnije dobijes glatku povrsinu i nebude toliko kitanja!
zatim uzimas ili pur pjenu ili gips po zelji,zatim naneses na branik,pricekas da se osusi te lagano odvajas da ti nebi puknulo,kad odvojis kalup od branika vidjet ces da si dobi jako glatku podlogu u kalupu!
zatim uzimas smolu,utvrdjivac,vlakna,odvajac,odvajac ti sredstvo koje ti sluzi da branik koji si dobio od fibera lakse odvojis od kalupa!
mjesas smolu i utvrdjivac u omjeru jedan mali cep boce na dva decilitra!samo pazi da ne prekoracis mjeru pa da se ne zapalis jer ako stavis vise dolazi do kemijske reakcije
uzimas vlakna(imas vise vrsta-u platnu i dr) znaci staklena vlakna rezes na komadice ako imas vlakna u platnu,rezes da ti bude lakse ljepiti!

premazes kalup odvajcem ili sapunom, onda mazes smolu s nekim jeftinim kistom po kalupu,onda nanosis vlakna,pa opet smolu,pa vlakna itd.dok ne dobijes zeljenu debljinu,moras raditi jako brzo jer se smola brzo susi!
napomena!
nemoj previse stavljati zbog tezine na kraju!

zatim kad se osusi nakon 20 min.odvajs od kalupa i vidis svoje remek dijelo usto glatko kao ona stvar! :D

zatim rezes neravne rubove s branika,pa fino malo brusenja,pa brusenja,onda ti slijedi kitanje s kitom za stakloplastiku najbolji kit lagano se brusi!
ako radis ovim postupkom imat ces malo kitanja zbog najlonske folije zato sto si dobio jako glatku podlogu,ali opet ces morati brusit krenes od papira 180 pa sve do najfinijeg vodobrusnog 1500,
fino kad si dobio jako glatku povrsinu,uzmes primer plastik pa pospricas branik,e sad neko satvlja jos spric kit na primer ja ne kad sam sebi radi kutiju za zvucnik i sve je ok!
zanci kad si posprico primerom uzmes fini vodobrusni papir te jos jednom predjes zbog sjaja i onih malih rupica,zatim opet premazes primerom pa pustis da se osusi,kad se osusi uzmes pistolj i spric,spric a mozes renco sprejevima!
T U N I N G I S N O T C R I M E ! slika slika
Avatar
zoki-kizo
1.4 16v
 
Postovi: 80
Pridružen/a: 26 srp 2009, 10:52
Lokacija: zagreb

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la hrđa-tg » 27 srp 2009, 15:21

zoki-kizo je napisao/la:postupak ti je sljedeci!

uzmaes najlonsku foliju te zamotas branik od kojeg hoces napraviti kalup,najbolje ti je folijom zato sto kasnije dobijes glatku povrsinu i nebude toliko kitanja!
zatim uzimas ili pur pjenu ili gips po zelji,zatim naneses na branik,pricekas da se osusi te lagano odvajas da ti nebi puknulo,kad odvojis kalup od branika vidjet ces da si dobi jako glatku podlogu u kalupu!
zatim uzimas smolu,utvrdjivac,vlakna,odvajac,odvajac ti sredstvo koje ti sluzi da branik koji si dobio od fibera lakse odvojis od kalupa!
mjesas smolu i utvrdjivac u omjeru jedan mali cep boce na dva decilitra!samo pazi da ne prekoracis mjeru pa da se ne zapalis jer ako stavis vise dolazi do kemijske reakcije
uzimas vlakna(imas vise vrsta-u platnu i dr) znaci staklena vlakna rezes na komadice ako imas vlakna u platnu,rezes da ti bude lakse ljepiti!

premazes kalup odvajcem ili sapunom, onda mazes smolu s nekim jeftinim kistom po kalupu,onda nanosis vlakna,pa opet smolu,pa vlakna itd.dok ne dobijes zeljenu debljinu,moras raditi jako brzo jer se smola brzo susi!
napomena!
nemoj previse stavljati zbog tezine na kraju!

zatim kad se osusi nakon 20 min.odvajs od kalupa i vidis svoje remek dijelo usto glatko kao ona stvar! :D

zatim rezes neravne rubove s branika,pa fino malo brusenja,pa brusenja,onda ti slijedi kitanje s kitom za stakloplastiku najbolji kit lagano se brusi!
ako radis ovim postupkom imat ces malo kitanja zbog najlonske folije zato sto si dobio jako glatku podlogu,ali opet ces morati brusit krenes od papira 180 pa sve do najfinijeg vodobrusnog 1500,
fino kad si dobio jako glatku povrsinu,uzmes primer plastik pa pospricas branik,e sad neko satvlja jos spric kit na primer ja ne kad sam sebi radi kutiju za zvucnik i sve je ok!
zanci kad si posprico primerom uzmes fini vodobrusni papir te jos jednom predjes zbog sjaja i onih malih rupica,zatim opet premazes primerom pa pustis da se osusi,kad se osusi uzmes pistolj i spric,spric a mozes renco sprejevima!



Mjera za mješanje smole je jedan čep utvrđivača na jednu litru smole to je pravilno....al ovdje si napisa izradu branika istog kakvog imaš na auti...kako ga prošir i produžit to nas zanima??mene ne zanima toliko ja znam oko ti p**darija al možda znaš neki naćin šta neznam ;)
Avatar
hrđa-tg
2.5 v6
 
Postovi: 1652
Pridružen/a: 18 ruj 2008, 11:15

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la zoki-kizo » 27 srp 2009, 15:41

cep na dva deca a ne na litru!

opisao sam kako ces dobiti branik,kad maknes kalup dobijes branik po kojem mozes radti sta god hoces,uzmi si gline pa po tom braniku oblikujes zeljeni oblik i zatim ponovi cijeli postupak!
opcija br.2 skupi soma eura i kupi si branike!
T U N I N G I S N O T C R I M E ! slika slika
Avatar
zoki-kizo
1.4 16v
 
Postovi: 80
Pridružen/a: 26 srp 2009, 10:52
Lokacija: zagreb

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la gagy-tg » 27 srp 2009, 15:45

koliko i ja znam ide čep na litru smole ... trenutno ja i brat radimo sa smolom muziku u autu pa radimo čep na litru smole
ko' koči taj i gubi !!!
slika
Avatar
gagy-tg
2.0 16v
 
Postovi: 556
Pridružen/a: 29 ožu 2009, 19:24
Lokacija: Trogir

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la zoki-kizo » 27 srp 2009, 16:00

meni je tak rekao lik koji radi u chromosu da stavljam mali cep na dva deci jer na litru smole ide 5% utvrdjivaca,i toga sam se i drzao i sve je bilo ok dok sam si radio kutiju za zvucnik!
T U N I N G I S N O T C R I M E ! slika slika
Avatar
zoki-kizo
1.4 16v
 
Postovi: 80
Pridružen/a: 26 srp 2009, 10:52
Lokacija: zagreb

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la 1mario1 » 27 srp 2009, 16:23

mislim da tu ima veliku ulogu temperatura okoline, u kojoj se radovi izvode,
na ovim vrućinama meni na litru smole i čep utvrđivača to je sve suho za cca 20min
a da je hladnije vrijeme mislim da bi trebalo puno više vrimena da stegne

ZAKLJUČAK:
za hladnijeg vremena stavljati više utvrđivača
za toplijeg vremena stavljati manje utvrđivača
;) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;)
slika
Avatar
1mario1
Moderator
 
Postovi: 1293
Pridružen/a: 21 svi 2009, 12:00
Lokacija: Trogir

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la zoki-kizo » 27 srp 2009, 16:57

hahahhahahahhahahaha :D :D :D :D :D :D :D :D :D !
u pravu si totalno,jbt.zaboravio sam kada sam to radio da je bio 10 mj! :D :D :D
T U N I N G I S N O T C R I M E ! slika slika
Avatar
zoki-kizo
1.4 16v
 
Postovi: 80
Pridružen/a: 26 srp 2009, 10:52
Lokacija: zagreb

Re: Izrada kalupa

PostPostao/la zoki-kizo » 27 srp 2009, 16:57

hahahhahahahhahahaha :D :D :D :D :D :D :D :D :D !
u pravu si totalno,jbt.zaboravio sam kada sam to radio da je bio 10 mj! :D :D :D
T U N I N G I S N O T C R I M E ! slika slika
Avatar
zoki-kizo
1.4 16v
 
Postovi: 80
Pridružen/a: 26 srp 2009, 10:52
Lokacija: zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Limarija



Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

cron